Ga naar de inhoud
  • info@techforfuture.nl
  • Home
  • TechForFuture
  • Projecten
  • Nieuws
  • Experts
  • Contact
  • Home
  • TechForFuture
  • Projecten
  • Nieuws
  • Experts
  • Contact

Recan III

Lectoraat: Sustainable Functional Textiles

Jaartal: 2022

Looptijd: 15 maanden

Doel

Het doel van het project Recan III is om de analytische methode ontwikkeld in Recan I en II te verifiëren, verder te ontwikkelen voor de analyse van polykatoen kledingstukken en deze te integreren met tracertechnologie. Met deze technologieën zullen gerecyclede vezels in de textielketen kunnen worden gevolgd waardoor de transparantie in de textielindustrie verbetert. Prototypes met gerecyclede vezels en tracers worden geproduceerd om de methoden te testen en te valideren. Tailorlux ontwikkelt luminescente tracers om gerecycled katoen te detecteren en kwantificeren, terwijl Aware™ de ontwikkelde analytische tool wil implementeren in hun traceertechnologie voor beter supply chain management en transparantie.

Aanleiding

De textielindustrie heeft een aanzienlijke impact op het milieu door het gebruik van water, grond en chemicaliën in de productie van vezels, garens en stoffen. De groeiende hoeveelheid textielafval en de toenemende vraag van consumenten naar duurzame producten dwingen de industrie om over te stappen van een lineaire naar een circulaire economie. Dit betekent dat afval wordt hergebruikt als grondstof voor nieuwe producten, waarbij gerecyclede vezels een belangrijke rol spelen. Om het recyclen van textiel net zo gewoon te maken als dat van papier en glas, zijn geavanceerde recyclagetechnieken en bewustwording nodig. Nieuwe wetgeving vereist dat tegen 2030 minimaal 30% van het vezelgehalte in kleding circulair is. Saxion, samen met textielbedrijven en het Ministerie van Defensie, Categorie Bedrijfskleding Rijk, ontwikkelt testmethoden om de aanwezigheid, hoeveelheid en herkomst van gerecyclede vezels in textiel te bepalen. Deze methoden, ontwikkeld in eerdere RECAN-projecten, gebruiken onder andere microscopie en vezellengteverschillen om het gerecyclede vezelgehalte kwalitatief en semi-kwantitatief te analyseren, wat cruciaal is voor de betrouwbaarheid en transparantie van de textielindustrie.

Kennis en stand van het onderzoek

Er is momenteel geen norm die bepaalt hoeveel her-verwerkt textielafval minimaal als ‘gerecycled’ moet worden aangemerkt. Dit komt doordat het nog niet mogelijk is om het gerecyclede gehalte in textielproducten nauwkeurig te bepalen. Het doel van het project is het ontwikkelen van een procedure voor de analyse van kleding, gecombineerd met tracertechnologie, om het gehalte aan gerecyclede textielvezels in een product te bepalen. De samenwerking met bedrijven zoals Schijvens, Wevotex, Tailorlux, Ministerie van Defensie en Aware™ is cruciaal voor de realisatie van dit project. Deze bedrijven dragen hun kennis over textielproducten en toeleveringsketens bij en helpen bij de ontwikkeling en implementatie van de analytische methode en het track-and-trace-systeem. Dit systeem maakt het mogelijk om het gerecyclede vezelgehalte in hele kledingstukken te bepalen, wat essentieel is voor de betrouwbaarheid en transparantie van de textielindustrie.

Beoogde resultaten

Het project Recan III richt zich op drie zaken:

  1. Verifiëren van de nauwkeurigheid van de analytische methode.
  2. Ontwikkelen van een procedure voor de analyse van polykatoen kledingstukken.
  3. Integreren van deze methode met tracertechnologie van Tailorlux en Aware™ in een textiel supply chain track-and-trace proces.

Dit wordt bereikt door het produceren van prototypes met gecontroleerde hoeveelheden gerecyclede vezels en tracers. Saxion onderzoekt methoden om het gehalte aan gerecycled katoen te kwantificeren in zowel stoffen als productieprocessen. De analytische tools ontwikkeld in dit project dienen als verificatie voor Tailorlux’s in-line tracers en vice versa. Aware™ wil kennis delen en opdoen voor de implementatie van analytische tools in digitale textieltoeleveringsketens.

De verwachte resultaten van dit project zijn:

  1. Prototypes van kledingstukken met bekende hoeveelheden gerecyclede vezels en exact bekende samenstellingen.
  2. Een testopstelling voor kwalitatieve en kwantitatieve metingen van het gerecyclede vezelgehalte.
  3. Methoden voor monstervoorbereiding om vezels onbeschadigd uit textielproducten te halen.
  4. Een gevalideerd analytisch hulpmiddel om het gerecyclede gehalte in mengsels van polyester/katoen en biologisch katoen te bepalen.
  5. Een rapport dat de ontwikkelde analytische tool beschrijft.
  6. Een geïntegreerd track-and-trace-systeem voor het bepalen van gerecyclede en biologische vezels in textielproducten.

Activiteiten & projectaanpak

Het project duurt ongeveer 1,5 jaar, kent vier werkpakketten en drie mijlpalen.

Werkpakketten

  1. Uitbreiding van de analytische tool naar polykatoen en organisch katoen.
  2. Prototyping
  3. Validatie van het analytische instrument en de kwantificering met tracertechnologie
  4. Systemische integratie

Mijlpalen

  1. De productie van prototypes met een bekend gerecycled vezelgehalte is gerealiseerd.
  2. De analytische tool om het gehalte aan gerecyclede vezels in textiel te bepalen, is uitgebreid naar polyester-katoenmengsels en organisch katoen. Bovendien is de tool gevalideerd met de geproduceerde prototypes.
  3. De analytische tool is in samenwerking met Schijvens en WeVoTex opgenomen in het tracking- en tracing-systeem van Aware™.

Partners

Betrokken bij onderzoek

Loading...

Jens Oelerich

Anke ten Berge

Robin Temmink

Maud Kuppen

Sven Kamphuis

Richard Groeneveld

Jan Mahy

Resultaat

Loading...

Projectfoto's

Contactgegevens

Bezoekadres
M.H. Tromplaan 28
7513 AB Enschede

Postadres
Postbus 70000
7500 KB Enschede

  • info@techforfuture.nl

Informatie

  • Privacy statement
  • Disclaimer
  • Route beschrijving

Volg ons

Linkedin Youtube

Hogescholen

Webdesign Swipe Media

  • Home
  • TechForFuture
  • Projecten
  • Nieuws
  • Experts
  • Contact

Contact

  • info@techforfuture.nl
  • Zoek..